Mart 28 2022 0Yorum

Gemici Merdiveni Standartları

Merdiven, genel olarak farklı kat ya da seviyeler arasında bağlantı kurmaya ve erişim sağlamaya yarayan ekipmanlardır. Gemici merdiveni ise normalde kullanıldığımız merdivenlerin uygulanamadığı alanlara yapılan dikey ve sabit özellik taşıyan dar alan merdivenidir. Şantiye Donanımları olarak müşterilerimizin gerçekleştirmek istediği projelere yönelik olarak oluşturduğumuz gemici merdiveni çizimleri dışında, tasarım, montaj ve üretiminde ISO kalitesiyle çözüm ortaklığı da sunmaktayız.

Gemici Merdiveni Nedir?

Gemici Merdiveni; dikey erişime ihtiyaç duyulan alanlarda, koruma çemberi/kafesi olan, iki dikme arasının eşit aralıklara bölünmesi ile elde edilen eğimsiz merdivendir. Gemici merdiveni çardaklı sabit merdiven veya kafesli dikey merdiven olarak da adlandırılır. Özellikle dar ve dikey erişimin yapılması zorunlu olduğu yerlerde yaygın olarak kullanılır ve kurtarıcı bir rol oynar. Şantiye Donanımları İş Güvenliği standartlarına uygun ve ergonomik yapısı ile kullanıcılara maksimum güvenlik ve rahat kullanım sağlamak amacı ile Gemici Merdiveni dizayn etmektedir.

Gemici Merdiveni Standartları

  • Merdiven koruma kafesinin, merdivenin zemine ulaştığı yerden 1 metre yukarıda bitmesi gerekmektedir.
  • Merdiven kafesleri başlangıç noktası zeminden en az 210 cm, en fazla 240 cm yükseklikten başlamalıdır.
  • Merdivenlerdeki basamak araları eşit ve basamak aralarındaki mesafe 30 cm’yi geçmemelidir.
  • Gemici merdivenin zeminle olan açısı 75 derecen az, 90 dereceden de fazla olmaması gerekmektedir.
  • Merdivenlerin, ayak basacak basamak ile montelendiği duvar arasında en az 18 cm mesafe bırakılmalıdır.
  • Merdivenin giriş kısmındaki kafes genişliği diğer kısımlarına göre 10 cm daha fazla olmalıdır.
  • Merdivendeki her 9 metreye 1 sahanlık yapılmalıdır. Sahanlığın boyu 150 cm’den küçük eni ise 60 cm’den ufak olmamalıdır.
  • Sahanlıkların etrafı muhakkak süpürgelik ve korkuluk ile kapatılmalıdır.
  • Merdivenler yeni olmalı ve kaydırmaz yapıda üretilmelidir. 

Gemici Merdiveni Fiyatı

Şantiye Donanımları; ISO kalite standartları çerçevesinde gemici merdiven çözümleri sunmaktadır. Herhangi bir proje için gemici merdiven taleplerinizi kısa sürede tasarlayarak uygulayan firmamız uluslararası standartlara uygun gemici merdiven ve donanımları için hizmet vermektedir. Uzman personel kadrosuyla gemici merdiveni çizimi, tasarımı ve üretimi isteğe bağlı özel olarak üretilmektedir. Çelik konstrüksiyon gemici merdiveni uygulamalarını bütçenize uygun seçeneklerle sunan firmamız, gemici merdiven fiyatları seçenekleri için sizleri beklemektedir. Özel tasarım talepleri, istediğiniz özelliklerde gemici merdiveni işlemleri için talep@bayrakcimetal.com.tr adresinden bize ulaşabilirsiniz.